Big Data to bardzo popularne wyrażenie. Podstawowe informacje na jego temat znamy wszyscy, jednak czy wiemy czym dokładnie jest i w jaki sposób firmy na całym świecie wykorzystują jego potencjał?

Definicja mówi, że Big Data to zbiór danych, charakteryzujących się między innymi różnorodnością, obojętnością i szybkością przetwarzania. Jednak bez wątpienia jest to coś więcej. Gromadzenie danych z różnych źródeł, ich dokładna analiza i wykorzystanie do osiągnięcia celów przedsiębiorstwa to właśnie głównie założenie Big Data.

Kto i po co z niego korzysta?

Odpowiedź jest prosta: niemal wszyscy. Każda duża firma pragnie zdobyć jak najwięcej klientów. Może to zrobić, gdy dokładnie przeanalizuje ich potrzeby. Big Data dzięki zgromadzonym danym może w tym pomóc. Najczęściej z tego narzędzia korzystają banki i firmy telekomunikacyjne. To, co udostępniamy sami, nasz ruch w Internecie, usługi z jakich korzystamy – wszystko składa się na ogromną bazę wiedzy na temat naszych preferencji zakupowych. Rzecz jasna samo posiadanie danych nie na wiele się zda. konieczna jest także ich odpowiednia analiza. Specjalnie wykwalifikowane osoby segregują informacje i wybierają z nich te najbardziej potrzebne. Nie wszystko, co zostanie zgromadzone będzie wykorzystane.

Wątpliwości

Wiele osób nadal uważa, że gromadzenie informacji o klientach jest niezgodne z prawem. Najwięcej obaw wiąże się ze zbytnią ingerencją podmiotów zewnętrznych w życie prywatne społeczeństwa. Warto zaznaczyć, że każda informacja jest pozyskiwana zgodnie z prawem. Czuwa nad tym Unia Europejska oraz Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych.

Big Data to niewątpliwie bardzo ważne narzędzie. Dobrze zarządzane może pomóc poznać konsumentów i dostosować usługi i produkty do ich potrzeb. Należy jednak pamiętać, że tylko odpowiednie korzystanie z niego może przynieść korzyści. Każde niezgodne z prawem wykorzystanie danych, bądź działanie na szkodę klientów może w ostateczności doprowadzić do ograniczenia zaufania do firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here