Przemysł farmaceutyczny w Polsce – nowe statystyki

0
1748

Czy wiesz, że to właśnie przemysł farmaceutyczny jest jednym z tych strategicznych, który pozytywnie wpływa na stan polskiej gospodarki? Sektor ten wykazuje przede wszystkim ogromny udział w produkcji leków, ale też produkcji maszyn i urządzeń, które stosowane są do wyrobu wszelkich substancji leczniczych. Okazuje się, udział rynku farmaceutycznego w Polsce stale rośnie i dzisiaj wynosi już ponad 1% PKB, czyli około 15 miliardów złotych.

Polska produkcja leków

Co ważne, na terenie naszego kraju funkcjonuje blisko 150 przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją leków zgodnie z najwyższymi standardami. Istotny jest przy tym fakt, że większość z nich są jednocześnie liderami na rynku europejskim. Warto jeszcze dodać, że nie wszystkie działalności tego rodzaju mają kapitał polski. Nasz kraj stał się produkcyjnie niezwykle atrakcyjny dla zagranicznych przedsiębiorców. Terytorium centralnej Europy, ale też doskonale wykwalifikowana kadra specjalistów sprawiają, że sektor farmaceutyczny rozwijany w Polsce może już niedługo znaleźć się w światowej czołówce.

Ciekawostką jest to, że większość leków, które produkowane są w naszym kraju, trafiają na rynek zagraniczny. Cała produkcja musi być więc zgodna z wymogami unijnymi i okazuje się, że polskie przedsiębiorstwa bez problemów się do takowych wytycznych dostosowały. Produkcja leków ma być nie tylko optymalnie zautomatyzowana, ale również przebiegać w sterylnych warunkach. W ramach produkcji odbywają się nie tylko procesy, których celem jest wyrób produktów leczniczych. Zachowana musi być również serializacja leków czy ich właściwe opakowanie.

W samych laboratoriach i na taśmach produkcyjnych zachowana musi być idealna higiena, a także izolacja przemysłowa, dzięki której do finalnego produktu nie mogą przedostawać się żadne bakterie i inne substancje wpływające na nie negatywnie. Chodzi również, by związki chemiczne, nierzadko toksyczne, jakie wydzielają się podczas produkcji leków, nie zagrażały tym, którzy je tworzą.

Produkcja maszyn i urządzeń do generowania produktów leczniczych

Należy podkreślić, że polski przemysł farmaceutyczny to nie tylko sama produkcja lekarstw, ale także maszyn i wszelkich urządzeń, dzięki którym te w ogóle mogą powstawać. Okazuje się, że polscy przedsiębiorcy uznawani są za liderów w tym zakresie. Dzięki innowacyjnej produkcji maszyny pozwalają zautomatyzować produkcję, a przede wszystkim dostosować ją do indywidualnych potrzeb linii produkcyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here