Faktoring bankowy a pozabankowy

Rynek w zakresie usług faktoringowych obecnie rozwija się w wyjątkowo dynamicznym tempie. Coraz więcej firm decyduje się z tej możliwości skorzystać, chcąc zachować i zabezpieczyć swoją płynność finansową. Istnieje wiele rodzajów finansowania faktur, a dwoma, najpopularniejszymi są faktoring bankowy i faktoring pozabankowy. Którą wersję warto więc wybrać?

Czym dokładnie jest faktoring?

Przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary lub konkretne usługi są świadomi tego, że kontrahenci zwykle nie opłacają faktur tuż po ich wystawieniu. Mają na to od 14 do nawet 90 dni. Faktury z odroczonym terminem płatności zwiększają konkurencyjność na rynku. Jednak mogą się one przyczynić do zaburzenia płynności finansowej firmy, szczególnie jeśli kontrahenci dalej zwlekają z uregulowaniem należności.

W tym momencie pojawia się usługa faktoringu, która umożliwia przedsiębiorcom uzyskanie zapłaty natychmiastowej. Firma faktoringowa przejmuje na siebie należności wierzyciela i przejmuje także ryzyko jego niewypłacalności. Faktoring sprawia, że przedsiębiorcy otrzymują zapłatę do ręki, a sam dłużnik rozlicza się już z faktorem.

Faktoring bankowy a pozabankowy – czym się różnią?

Wspomniane zostało, że istnieje wiele sposobów finansowania faktur. Do najpopularniejszych z nich dalej zalicza się faktoring pozabankowy i bankowy. Analogicznie, przedsiębiorca korzystający z oferty faktoringowej instytucji finansowej, będzie korzystał z faktoringu bankowego. Jednak ten, który zdecyduje się nawiązać współpracę z instytucją pozabankową, będzie on korzystał z faktoringu pozabankowego.

Faktoring bankowy jest uważany za jedną z opcji, która jest trudniej dostępna. W tym przypadku faktorem staje się bank. Przedsiębiorca musi:

  • zawrzeć umowę o współpracy;
  • wykazać obroty za dany rok prowadzonej działalności;
  • móc pochwalić się bardzo dobrą, płynną kondycją finansową;
  • posiadać zadowalającą zdolność kredytową.

Faktoring bankowy przypomina nieco proces udzielania pożyczki. Bank kupuje fakturę, a po pozytywnym procesie weryfikacji, bank wypłaca na konto przedsiębiorcy około 90% wartości faktury. Pozostałe 10% wypłacane jest w momencie, kiedy wierzyciel ureguluje należności.

Faktoring pozabankowy, oferowany przez firmy takie jak np.: https://pragmago.pl/, jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem dla większości przedsiębiorców. W tym wypadku faktury wykupywane są przez faktora, który nie jest instytucją bankową. Gwarantuje on minimum formalności, a także brak konieczności wykazywania się odpowiednią zdolnością kredytową.

Ten rodzaj faktoringu oferuje płatności online, a dodatkowo jest on odpowiedni zarówno dla małych jak i dla średnich firm. Co więcej, finansowanie faktur odbywa się szybko i sprawnie, a należności zwykle można otrzymać w kilka minut.

Faktoring bankowy czy pozabankowy – co warto wybrać?

Dla większości firm, które borykają się z niewypłacalnością wierzycieli, a także z problemami w zakresie płynności finansowej, faktoring pozabankowy jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Zapewnia on szybkie finansowanie, bez szeregu formalności, które mogą być dużym utrudnieniem.

Co więcej, faktoring pozabankowy nie wymaga tego, by przedsiębiorca wykazywał się zdolnością kredytową oraz obrotem za konkretny rok. Jeśli więc firmom zależy na czasie i na tym, by zachować odpowiednią płynność finansową, to faktoring pozabankowy jest o wiele lepszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here