zrzeczenie się spadku

Zrzeczenie się spadku to czynność, której warto się podjąć w kilku jasno określonych sytuacjach. Jeśli zmarła bliska Ci osoba pozostawiła po sobie spadek, możesz odmówić jego przyjęcia, pod warunkiem że zachowasz termin wynikający z ustawy. Według prawa masz 6 miesięcy na to, aby podjąć decyzję o tym czy przyjmujesz spadek, czy też zrzekasz się go w całości. Zastanawiasz się, czy zrzeczenie się spadku jest tym samym, co zrzeczenie się dziedziczenia? Oto kilka najważniejszych informacji!

Ogólnie rzecz biorąc zrzeczenie się spadku to często wykorzystywane prawo przysługujące każdemu spadkobiercy. Warto z niego skorzystać np. wtedy, kiedy odziedziczymy nieruchomość, na której ciążą spore długi. Jeśli nie masz czasu lub chęci zajmować się długami zmarłego, który pozostawił po sobie spadek, możesz odmówić jego przyjęcia poprzez zrzeczenie się spadku.

Jak można przyjąć lub odrzucić spadek? Zrzeczenie się spadku w praktyce

W praktyce zrzeczenie się spadku odbywa się w prosty sposób. Jako prawny spadkobierca składasz stosowny wniosek do urzędu, gdzie wskazujesz, iż nie chcesz przyjmować spadku po zmarłej osobie. Jeśli masz własne dzieci, zadbaj też o to, aby spadek z długami nie został im przypisany. W tym celu musisz jednak udać się do sądu, aby ten pozwolił na podjęcie takiej decyzji o zrzeczeniu się spadku przez małoletniego. Jeśli zdecydujesz się przyjąć spadek, masz trzy możliwości:

  1. Przyjęcie spadku w całości bez żadnych formalności.
  2. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – oznacza to, że nabędziesz cały spadek, ale pod szczególnymi warunkami odnośnie ciążących na nim długów. Nie przejmiesz w tym przypadku długu wyższego, niż wartość odziedziczonego majątku np. nieruchomości.
  3. Całkowite zrzeczenie się dziedziczenia, czyli odrzucenie spadku.

Ile kosztuje zrzeczenie się dziedziczenia?

Zrzeczenie się dziedziczenia możliwe jest w dwóch formach. Możesz to zrobić w sądzie lub u notariusza. Pamiętaj, że każde rozwiązanie wymaga spełnienia innych formalności oraz uiszczenia opłat. Załatwienie sprawy u notariusza to wydatek 50 złotych wraz z kosztem wypisów notarialnych. W przypadku sądowego zrzeczenia się spadku poniesiesz koszty na poziomie 100 złotych. Pamiętaj też, że zrzeczenie się spadku wymaga złożenia do sądu stosownego wniosku, który zawiera Twoje dane osobowe, miejsce zamieszkania zmarłego, datę jego śmierci oraz oświadczenie o odrzuceniu spadku w całości. To jedyny sposób, aby uchronić się przed długami, które ciążą np. na odziedziczonej nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here