Bez wątpienia ostatnie kilkanaście miesięcy wstrząsnęły całym światem. Oczywistym powodem takiego stanu rzeczy jest pandemia koronawirusa, która opanowała wszystkie kontynenty, bez względu na poziom rozwoju gospodarczego czy jakiekolwiek inne czynniki danego państwa. Z tego względu, szerokiej analizie poddawane są teraz sposoby radzenia sobie z kryzysem, obserwujemy nieustanne aktualizacje wiadomości związanych z liczbą zachorowań, obostrzeniami sanitarnymi itp. Pomimo całej sytuacji, która jest niełatwa, życie toczy się dalej. Gospodarki światowe powoli wychodzą z kryzysów, społeczeństwa rozwijają się w dalszym ciągu a cała otaczająca rzeczywistość została od nowa dopasowana do ewentualnych zagrożeń. Istnieje wiele ciekawych tematów związanych z pandemią Sars-Cov-2, jednak skupmy się na jednym z tych, które dotyczą bardzo dużego kręgu osób, a mianowicie – pracy i tym w jaki sposób się zmieniła pod wpływem sytuacji epidemiologicznej.
Na początek, warto zauważyć, że pandemia przyspieszyła pewne procesy, które zachodziły już wcześniej, przed rokiem 2020. Przede wszystkim, na znaczeniu zyskały pozaetatowe formy zatrudnienia. Pracodawcy zyskują dzięki temu elastyczność w zarządzaniu kosztami zatrudnienia oraz są w stanie łatwiej sprostać popytowi na ich usługi czy produkty. Ponadto, koniecznością stały się automatyzacja i digitalizacja, przez co pracownicy wymagają dodatkowych szkoleń i zdobywania nowych kompetencji. Trzecim zauważalnym procesem jest fakt, że wiele przedsiębiorstw przeszło na zdalny tryb pracy, polegający na tym, że pracownicy wykonują swoje obowiązki z miejsca zamieszkania za pośrednictwem komputera i Internetu. Przyniosło to efekt w postaci tego, że wiele biur stoi w tej chwili pustych, przez co stracili chociażby najemcy lokali. Kolejną wypadkową koronawirusa w świecie rynku pracy jest zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą, którą starzejąca się Polska i Europa próbuje pozyskać zza granicy.
Przeczytaj też: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rynek-pracy-w-Bydgoszczy-Jak-inwestycje-wplyna-na-rynek-pracy-8209869.html
Praca w Polsce
Rynek pracy w Polsce wypada korzystnie w porównaniu z innymi europejskimi krajami. Wyraźnie zauważalny jest trend rosnący jeżeli chodzi o liczbę ogłoszeń o pracę na kilku najbardziej popularnych portalach z anonsami. Według danych Eurostatu aktualnych na lipiec 2021 roku, stopa bezrobocia dla krajów Unii Europejskiej jest równa 6,9%, a dla Polski 3,4%. Pod tym względem Polska uplasowała się na 4. miejscu wśród krajów europejskich. Lepszy wynik odnotowały jedynie Czechy, Holandia i Malta. Na przeciwnym biegunie znajdują się kraje śródziemnomorskie – Grecja, Hiszpania i Włochy, gdzie stopa bezrobocia przekracza 14%.
Prognozy na 2022 rok są optymistyczne dla wszystkich poszukujących pracy w Polsce. Niemal 1/5 pracodawców deklaruje zwiększenie zatrudnienia w swoich przedsiębiorstwach. Więcej bardzo ciekawych materiałów poruszających ten temat oferuje portal o pracy Gowork.pl. Z przeglądu ogłoszeń wynika, że najbardziej poszukiwani są pracownicy w branży IT. Ponadto, nie brakuje także ofert dla specjalistów takich jak: operatorzy, monterzy, elektrycy, magazynierzy czy kierowcy. Bez problemu pracę powinni odnaleźć także pracownicy z branży gastronomicznej. Tutaj jednak obserwuje się spadek zaufania i chęci podjęcia pracy w tej branży ze względu na wielokrotne ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych przez cały okres trwania pandemii. Wyraźny wzrost ofert pracy odnotowały też dziedziny ścisłe takie jak: matematyka i inżynieria oraz związane z technologią.
Oczywistym jest, że wraz z rozwojem przedsiębiorstw, technologii i ogólnie poziomu zatrudniania jest zwiększenie oczekiwań pracodawców wobec przyszłych pracowników. Mile widziane są przede wszystkim: doświadczenie, odpowiednie wykształcenie, znajomość języka obcego oraz dyspozycyjność.
Często pojawiającym się hasłem w popularnej wyszukiwarce internetowej jest „najlepiej płatne zawody w Polsce”. Daje to jasny sygnał o tym, że Polacy chcą pracować i chcą dobrze zarabiać, a wielu pracowników mogłoby zmienić aktualne miejsce zatrudnienia i przekwalifikować się jeśli mogłoby lepiej zarabiać. Odpowiedź na wyszukiwane pytanie jest złożona. Z jednej strony, od lat podaje się, że najwyższe wynagrodzenie otrzymują lekarze, prawnicy i sędziowie. Z drugiej jednak, obserwujemy nieustanny rozwój technologiczny, którego oczywistym motorem napędowym są ludzie, czyli pracownicy. Dlatego wskazuje się również, że wysokie zarobki otrzymują pracownicy w branży IT, ze wskazaniem na programistów. Wysokie miejsce w rankingu zajmują także: specjaliści od HR (zarządzania zespołem), analitycy i kontrolerzy finansowi oraz inżynierowie. Od lat obserwuje się także znaczny wzrost zarobków u pracowników związanych z księgowością.
Biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione powyżej analizy, statystyki i informacje, można dojść do wniosku, że Polska dobrze poradziła sobie ze światowym kryzysem jaki pojawił się w związku z pandemią koronawirusa. Nasza rodzima gospodarka nie zwalnia tempa i w tej chwili jesteśmy na podobnym poziomie rozwoju z takimi krajami jak Austria, Irlandia czy Hiszpania.