Kto musi płynnie mówić? Zawodów, które tego wymagają jest naprawdę bardzo dużo. Jeżeli ty również znajdujesz się w tej grupie, dowiedz się, jak opanować sztukę wystąpień publicznych.
Gdzie trzeba dużo mówić?
Wyobrażasz sobie kierowcę autobusu, który nie ma prawa jazdy kategorii D? Albo chirurga bez skończonych studiów? Z pewnością nie. Podobnie ciężko jest wyobrazić sobie nauczyciela, który nie lubi pracy z ludźmi. Jednak nauczyciel nie tylko powinien lubić, to co robi, ale i mieć ku temu predyspozycję. Wystąpienia publiczne utożsamiamy ze staniem na środku sceny i mówieniem, jednak to stereotypowy obraz. Tak naprawdę sztuka mówienia przydaje się w wielu zawodach. Nauczyciel, handlowiec, prezenter telewizyjny, kabareciarz, aktor teatralny, to tylko niektóre z nich. Chcąc zrobić w nich karierę trzeba nie tylko mieć wiedzę, ale i czuć, czym jest trudna sztuka wystąpień publicznych.
Przemówienia publiczne – nie ma się czego bać
Bardzo wiele osób nie lubi przemawiać publicznie. Boimy się tego i, gdy jesteśmy na środku sali, mocno się stresujemy. A wraz ze stresem pojawiają się błędy, zaczynamy się jąkać i ogólnie wartość merytoryczna naszego wystąpienia mocno spada. Strach, choć jest reakcją obronną, nie powinien nam towarzyszyć w trakcie wystąpień. Dlaczego? Ponieważ jest on nielogiczny. Na pierwszy rzut oka pewnie nie przyznasz nam racji, jednak po głębszym zastanowieniu, powinieneś dojść do wniosku, że nie ma się czego bać.
Sztuka wystąpień publicznych – jak ją opanować?
Skoro już wiesz, że strach ma wielkie oczy, czas przejść do działań, mających na celu pozbycie się go. Sztuka wystąpień publicznych nie jest łatwa, co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Jednak możesz ją opanować i przemawiać jak rasowy polityk. Są ku temu dwa sposoby. Pierwszy sprawdzisz pod tym linkiem. Polega on na nauce u doświadczonego mentora, który krok po kroku pokaże ci, jak powinieneś mówić do ludzi. Ta metoda ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest zyskiwanie wiedzy od kogoś, kto dobrze wie, jak przemawiać i ma dar do dzielenia się swoją wiedzą. Niestety, jej minusem jest cena. Dlatego, jeżeli nie masz wolnej gotówki, możesz spróbować opanować sztukę wystąpień publicznych na własną rękę. Z pewnością będzie ci trudniej, z pewnością będzie to trwało dłużej, jednak jeżeli się zaprzesz i zaangażujesz, odniesiesz sukces. Jak więc samemu się uczyć? Najprościej poszukać rad w internecie. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło „sztuka wystąpień publicznych” i „przeklikiwać” kolejne linki. Z pewnością natkniesz się na literaturę, która porusza te zagadnienie. Książki to zawsze dobry początek. Z reguły mają one większą wartość niż źródła internetowe, a przy tym nie są zbyt drogie. Niezależnie jednak, którą metodę wybierzemy, najważniejsze jest to, by w ogóle chcieć działać. Wiele osób nie osiąga zakładanych celów, ponieważ zatrzymuje się w połowie drogi. Jeżeli obawiasz się, że ty również nie poprawisz jakości swoich wystąpień publicznych, poproś o pomoc rodzinę lub przyjaciół. Dodatkowa motywacja nigdy nie zaszkodzi, a z pewnością może pomóc.