Posiadanie własnego magazynu jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla tradycyjnej sprzedaży, jak i sklepu internetowego. Umożliwia to wysyłkę towaru od ręki i pozwala uniknąć niepotrzebnego czasu oczekiwania na wysyłkę.

W sklepach internetowych zazwyczaj jest tak, że tylko niewielką część towaru sprzedawca ma pod ręką w magazynie. Zazwyczaj są to produkty najlepiej się sprzedające, tzw. bestsellery. Mniej popularne produkty zazwyczaj są sprowadzane dopiero po zamówieniu przez klienta, a okres oczekiwania na nie zamyka się zazwyczaj w kilku dniach. Klient przy zakupie jest świadomy czasu oczekiwania na produkt, jednak w przedbiegach wygrywają te e-sklepy, w których towar dostępny jest od ręki.

Niektóre sklepy doskonale sobie radzą bez posiadania własnego magazynu. Jako przykład można podać sklep Bao.pl, który przez określony okres czasu zbiera zamówienie na produkty – odzież, obuwie, dodatki i inne – a później masowo następuje ich wysyłka. Ważne jest jednak, by w takim przypadku zawsze dokładnie określić termin realizacji zamówienia. Podobnie działają sklepy sprzedające produkty powszechnie uznawane za luksusowe – zwłaszcza wtedy, kiedy koszt magazynowania towaru przekraczałby jego wartość. Wtedy posiadanie magazynu staje się zwyczajnie nierentowne.

Są takie typy działalności, które bez magazynu nie mają szans istnieć. Chodzi zwłaszcza o sklepy oferujące prezenty, gadżety czy akcesoria. Bardzo często klienci zamawiają te rzeczy na ostatnią chwilę i długi okres oczekiwania na dostawę zwyczajnie skłoni ich do poszukiwania innego sprzedawcy.

Im krótszy czas składowania towar na magazynie, tym lepiej. Nazywa się to rotacją sprzedaży. Każdy sprzedawca musi sam określić, czy w jego branży posiadanie magazynu ma sens i czy jest opłacalne. Wystarczy określić swoje możliwości finansowe i wielkość zapotrzebowania na towary.

Warto pamiętać, że chociaż zasada sprzedaży przed sprowadzeniem produktu może wydawać się niebywale sprytna, to jednak może ona zniechęcić do nas potencjalnych klientów, którzy chętniej kupią towar dostępny od ręki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here