studia
Fot. Pexels.com

Rozpoczęcie edukacji wyższej to najczęściej bardzo poważny krok wiążący się z wejściem w dorosłość. Jednak zanim postawimy pierwszy krok w murach uczelni czeka nas ważny wybór, którym jest kierunek studiów. Jak to zrobić? Jakie czynniki uwzględnić?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/co-warto-studiowac/

Kluczowe pytania na jakie musisz sobie odpowiedzieć wybierając kierunek studiów

Wybierając studia powinniśmy kierować się przede wszystkim tym co nas interesuje. Jakie mamy hobby. Może także pomóc ulubiony przedmiot w szkole. Warto także stworzyć tabelkę z mocnymi i słabymi stronami.

Kolejnym krokiem powinno być zastanowienie się nad tym czy chcemy opuszczać rodzinne miasto czy nie. Jest to bardzo ważny czynnik ponieważ oferta edukacyjna różni się między poszczególnymi miastami i uczelniami. Dlatego po wybraniu miasta bądź kilku, w których możemy studiować warto przejrzeć kierunki studiów w tych konkretnych miejscowościach.

Ponadto warto sprawdzić opinie o uczelni, wydziale i kierunku. Możemy je znaleźć w google, choć najlepszym źródłem będą grupy Facebookowe. Dzięki temu mamy szansę dowiedzieć się jaki poziom jest na danym kierunku w konkretnej uczelni, jacy są wykładowcy, co jeszcze oferuje uczelnia. Warto kierować się takimi kryteriami.

Sprawdź perspektywy zawodowe

Poza najbardziej znanymi i stosunkowo popularnymi kierunkami jak medycyna, prawo, pedagogika, administracja istnieje jeszcze wiele innych. Ponadto, co kilka lat pojawiają się nowe kierunki w ofercie uczelni. Jednak co przyniesie nam godne zarobki, popularne kierunki czy nowinki?

Odpowiedź nie jest taka prosta. Ważnym aspektem jest samodzielne sprawdzenie kilku elementów. Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia na stronie uczelni jakie zawody najczęściej wykonuje się po ukończeniu danego kierunku. Następnie przejrzyj strony z ogłoszeniami o pracę i sprawdź ile ogłoszeń w ostatnim miesiącu pojawiło się na dane stanowiska w miastach, w których jesteś skłonny pracować.

Warto także sprawdzić raporty, które pokazują jak wygląda zapotrzebowanie na dany zawód w danym regionie. Takie dane niekiedy podaje GUS. Kierunek studiów po którym w jest więcej ogłoszeń niż chętnych to taki, który przyniesie stosunkowo stabilne zatrudnienie.

Zobacz też: http://artseven.pl/studia-zaoczne-jaki-jest-ich-koszt/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here