poszukiwania pracownika - od czego zacząć?

Firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, poszukują ludzi do swojego zespołu. Jest to normalne zjawisko, tak samo jak w przypadku wolnych wakatów w prosperującej firmie, każdy pracodawca chce jak najszybciej zapełnić je odpowiednio wykwalifikowanymi ludźmi.

Możliwości do poszukiwania nowych rąk do pracy, jest wiele. Nie zmienia to faktu, że rekrutacja pracowników to skomplikowany i dość kosztowy proces. Aby w naszej firmie rozpoczęły pracę osoby, które są najlepsze, powinniśmy wybrać takie metody, które są wpasowane w strategię naszej działalności.

Wewnętrzny program stażowy

Studenci oraz osoby, które dopiero co zakończyły studia wyższe, są postrzegani na rynku pracy, jako najmniej wartościowi pracownicy. Patrząc na to z drugiej strony pracodawca, który zaproponuje młodej, zdolnej osobie staż u siebie w firmie, a następnie ją przeszkoli, może zyskać wykwalifikowanego oraz lojalnego specjalistę, z którym nawiąże współpracę.

Staż dla przedsiębiorstwa jest świetną okazją do przyciągnięcia i zatrzymania zdolnych, młodych osób, które dopiero są na początku swojej kariery zawodowej.

Program poleceń pracowniczych

Dzięki takiemu rozwiązaniu rekrutacja, może przebiec szybko i być skuteczna. Czemu? Ponieważ osoba, która wskazuje kandydata, zna zasady funkcjonowania firmy, wie jakie obowiązki będą przekazane nowemu pracownikowi i jakie wymagania ma spełnić dana osoba. Zarówno rekomendacja pracownika, jak i cały system poleceń daje możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy pracodawcy. Osoba polecająca danego pracownika, gdy zostanie on zatrudniony po okresie próbnym, otrzymuje premię.

Przeczytaj też: http://www.cybertec.pl/praca-w-supermarkecie-jakie-ma-wady-i-zalety/

Dział HR w firmie

Działy HR są spotykane głównie w dużych przedsiębiorstwach. Osoby, pracujące w tym dziale są odpowiedzialne za rekrutację, motywację pracowników, planowanie kierunków rozwoju zatrudnionych osób, oraz prowadzenie okresowej ewaluacji pracy. Rekrutacja przeprowadzona przez dział wewnętrzny HR, jest skuteczniejszym rozwiązaniem, niż zlecenie tego na przykłąd agencji pracy.

Rekrutacja wewnętrzna

Ta metoda rekrutacji zazwyczaj jest stosowana, wtedy gdy nie ma zbyt wiele czasu, na znalezienie nowego pracownika. Poza tym dzięki możliwości uzyskania awansu, pracownicy są bardziej zmotywowani.

Dzięki takiej rekrutacji, pracodawca wie czego może się spodziewać po danym pracowniku i jakie posiada on kompetencje. Może wtedy go szybko obsadzić na danym stanowisku, bez ponoszenia kosztów rekrutacji.

Źródło: https://infratechsummit.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here