Sprawne zarządzanie magazynami jest możliwe jedynie dzięki zgodnej kooperacji doświadczonego magazyniera z odpowiednio dobranym systemem komputerowym. Wybór odpowiedniego oprogramowania najlepiej pozostawić firmowym informatykom uwzględniając przy tym jednak cechy, jakie najbardziej liczą się dla nas podczas pracy z programem magazynowym.
Program magazynowy to typowy system bazodanowy pozwalający gromadzić konkretne dane dotyczące towarów i surowców przyjmowanych do magazynu, by następnie móc je wydawać do innych działów lub sprzedawać. Niektóre programy komputerowe jak www.lomag.pl pozwalają na połączenie programu magazynowego ze skanerem kodów kreskowych. To wyjątkowe ułatwienie, które pozwala sprawdzić stan magazynowy towaru za pomocą skanera poprzez sczytanie kodu produktu, zamiast poszukiwania tego produktu na komputerze, na którym zainstalowano ów system magazynowy. Programy magazynowe pozwalają też generować dokumenty magazynowe będące fizycznym potwierdzeniem przyjęcia lub odbioru towaru.
Aby sprawnie zarządzać całym magazynem, należy przed wdrożeniem systemu zrobić porządek na magazynie – przeprowadzić inwentaryzację, określić strefy składowania poszczególnych produktów. Następnie do systemu magazynowego wprowadza się produkt po produkcie kolejne towaru wraz z ich ilością oraz innymi danymi, takimi jak data przyjęcia, termin ważności, kod kreskowy i tym podobne cechy identyfikacyjne. Pozwoli to w przyszłości sprawniej zarządzać magazynem, gdy system będzie przypominał o kończących się zapasach, nieprawidłowościach w stanie (na przykład stany ujemne), zbliżających się terminach ważności produktów, które trzeba jak najszybciej upłynnić. Intuicyjne, nowoczesne systemy magazynowe są dla doświadczonych magazynierów doskonałym narzędziem pracy, które dużo łatwiej kontrolować niż zeszyt z odręcznymi zapiskami.