Czym jest system ERP dla firm?

System ERP (z ang. Enterprise Resource Planning – Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) to oprogramowanie dla firm, służące do planowania zasobów przedsiębiorstwa. ERP tworzy interaktywne środowisko, w którym są gromadzone i przechowywane dane, i które integruje wszystkie obszary funkcjonowania organizacji, dzięki czemu możliwe jest wspomaga zarządzanie zasobami oraz rozliczania ich pod kątem maksymalnej efektywności.

Możliwości systemu ERP dla firm

System ERP dla firm zbudowany jest w oparciu o moduły, dzięki którym możliwe jest pełne wsparcie dla poszczególnych obszarów oraz procesów biznesowych przedsiębiorstw z różnych branż. Dlatego też znajduje zastosowanie w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, jak również usługowych.

Modułowa struktura systemu pozwala na wdrażanie wszystkich lub tylko wybranych elementów – równocześnie bądź w odpowiedniej kolejności. Moduły te mogą wspierać obsługę wybranych procesów, z różnych obszarów działalności firmy, w tym produkcji, księgowości, sprzedaży, zaopatrzenia czy magazynowania.

Modułowe struktury systemu są ze sobą integralne, a więc tworzą funkcjonalną całość, dzięki czemu system jest bardziej wydajny, bo jest w stanie współdzielić informacje w czasie rzeczywistym.

System ERP dla firm – na co zwróć uwagę przy jego wyborze?

Na rynku dostępnych jest wiele systemów przeznaczonych do zarządzania firmą, które różnią się między sobą pod względem funkcji oraz technologii. Na co zatem zwróci uwagę podczas jego wyboru? Przede wszystkim firma poszukująca odpowiedniego systemu ERP powinna określić własne cele biznesowe, jak również oczekiwania względem systemu, w tym jakie problemy, zadania czy procesy będą przez niego wspomagane oraz w jakich obszarach.

Poza tym wybierając System ERP dla firm, klient decyduje się na długotrwałą współpracę z konkretnym producentem lub dostawcą, dlatego należy świadomie i odpowiedzialnie wybrać taką firmę. Warto tutaj wziąć pod uwagę jej doświadczenie, posiadane referencje od klientów, a także plany rozwojowe samego systemu.

Wdrożenie system ERP dla firm

Wdrożenie systemu ERP wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno po stronie inwestora, jak i wykonawcy. Należy zacząć od przygotowania koncepcji, opracowywania wymagań i szczegółowych analiz. Inwestor powinien sprecyzować swoje oczekiwania oraz wyartykułować problemy, z jakimi spotyka się na co dzień w firmie. Określenie wspólnych celów jest podstawą udanej współpracy biznesowej.

Poza tym, wdrożenie systemu ERP to często proces złożony, dlatego prowadzone jest przez dłuższy okres czasu. Dodatkowo mogą pojawić się różne nowe okoliczności, co również należy wziąć pod uwagę, np. potrzeba rozszerzenia obszarów swojej dzielności.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here