Prowadzący działalność internetową często skarżą się na różnego rodzaju naciągaczy, którzy próbują wyciągnąć od nich pieniądze, działając pod pretekstem ochrony prawa i szukając jakichś prawnych uchybień w ich działalności.

Firma Google poinformowała, że od 1 stycznia 217 roku będzie oznaczała strony niekorzystające z połączeń https jako niebezpieczne.

Czym jest certyfikat SSL?

Jest to kryptograficzny rodzaj zabezpieczenia transmisji danych. Często na stronach internetowych podajemy swoje dane. Są one wtedy przesyłane na serwer. Jeśli strona nie korzysta z SSL, są one przesyłane w postaci jawnej, niekodowanego tekstu i przez to stają się bardzo łatwym celem do przejęcia przez osoby niepożądane.

Czy posiadanie certyfikatu SSL jest wymagane w sklepie internetowym?

Nie ma o tym żadnej informacji w ustawie o ochronie danych osobowych, co nie oznacza jednak, że można z tego certyfikatu bez żadnych konsekwencji zrezygnować.
Ustawa o ochronie danych osobowych mówi z drugiej strony, że przedsiębiorca powinien otrzymywane dane odpowiednio zabezpieczyć przed udostępnieniem ich osobom nieupoważnionym i niepożądanym. SSL z pewnością nam w tym pomoże.
Google oznaczy jako niebezpieczne strony, które zawierają formularze do przesyłania danych, a nie są zabezpieczone protokołem SSL. To może znacznie obniżyć ruch stronie internetowej naszego sklepu.

Prawda jest taka, że certyfikat SSL w swoim e-sklepie z pewnością warto mieć i dla własnego, i dla klientów bezpieczeństwa. Stosowanie tego certyfikatu pozwoli nam uniknąć kar nakładanych przez wyszukiwarkę Google, a nasza strona zostanie oznaczona jako bezpieczna.
Stosowanie certyfikatu SSL pomaga także w osiągnięciu wyższej pozycji na liście wyszukiwania, bowiem jest to jeden z elementów algorytmu wyszukiwarki.

Podsumowując, żaden środek prawa nie wymusza na nas stosowania SSL, jednak byłoby znaczną nierozwagą graniczącą z bezmyślnością zrezygnowanie z niego, by oszczędzić sobie kosztów. Dane osobowe są cennym dobrem, które należy chronić za wszelką cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here