Wydawać by się mogło, że prowadzenie sklepu internetowego to bułka z masłem. Żadnych kosztów związanych z wynajmem lokalu, żadnych opłat magazynowych – brzmi jak czysta sielanka. Prawda jest jednak taka, że prowadzenie biznesu w sieci to praca na pełen etat i z tym rodzajem działalności także wiąże się ponoszenie wielu kosztów.

W zależności od wielkości i rodzaju e-biznesu, koszty miesięczne jego utrzymania mogą wynieść od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych!
Na szczęście kosztów firmowych można użyć do obniżenia wysokości podatku dochodowego.

Koszty prowadzenia działalności
Są to inaczej koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania źródła przychodów. Przykładem takiego kosztu może być zakup nowego telefonu komórkowego, jako sposobu na podtrzymanie kontaktu z klientami i pozyskanie nowych.
Każdy zakup, który chcemy potraktować jako koszt, musi być udokumentowany fakturą lub rachunkiem. W koszta prowadzenia działalności można wpisać tylko bezpośrednio powiązane z naszą działalnością wydatki. Nie zawsze więc zakup nowego komputera będzie mógł zostać wpisany do kosztów.
Pamiętajmy, że w razie kontroli musimy udowodnić, że zakupiony sprzęt służy nam wyłącznie do prowadzenia działalności.

Jako koszt można także ująć wydatki na ubezpieczenie towarów, zakup towarów handlowych, opakowań i materiałów oraz usługi kurierskie.
Jeśli wynajmujemy biuro lub magazyn, w koszty możemy wliczyć także opłaty za czynsz i media. Taką możliwość daje również prowadzenie firmy we własnym domu, jednak możemy wpisać w koszta taki procent opłat, ile procent powierzchni mieszkania przeznaczamy na prowadzenie działalności.

Istnieje także możliwość wpisania w koszty wydatków na sprzęt biurowy, meble biurowe, środki czystości i niezbędne oprogramowanie i licencje.

Koszty związane z transportem, jakie możemy ująć, to wydatki na zakup firmowego pojazdu, jego naprawy i serwisowanie oraz zakup paliwa.

Wydatki przeznaczone na prowadzenie strony internetowej i przeprowadzanie działań marketingowych także mogą zostać wykazane jako koszty prowadzenia działalności.

Warto wiedzieć, że koszty związane z prowadzeniem działalności wpisujemy w książkę przychodów i rozchodów w kolumnach przeznaczonych do ewidencjonowania wydatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here