Komputery w świecie przemysłu

Pomimo tego, że ciężko wyobrazić sobie współczesne życie bez komputerów i Internetu, to rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że znajdują one nie tylko zastosowanie w aspekcie rozrywki i zabawy, ale przede wszystkim również w świecie przemysłu.

Czym się różnią komputery przemysłowe od komputerów domowych?

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że pomimo licznych podobieństw, komputery przemysłowe budowane przy wykorzystaniu innych założeń i często dedykowanych podzespołów. W przeciwieństwie do komputerów domowych wykorzystywanych głównie do rozrywki i wymagających olbrzymiej mocy obliczeniowej połączonej z wydajną grafiką, w komputerach przemysłowych na pierwszym miejscu stawia się niezawodność działania niezależnie od warunków pracy. Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim to, że komputery przemysłowe nie pracują przeważnie w czystych i klimatyzowanych biurach, ale są urządzeniami zainstalowanymi bezpośrednio na halach produkcyjnych, gdzie mogą być narażone na pył, kurz, odłamki, wilgoć czy liczne wibracje pochodzące z działających maszyn.

Architektura i złącza

W komputerach przemysłowych wykorzystuje się podobne komponenty bazujące na produktach znanych z komputerów osobistych – zapewniające bezproblemową możliwość instalacji tradycyjnych systemów operacyjnych, jednak z pewnymi wyjątkami. Obecnie niemal powszechnie stosuje się w rozwiązaniach przemysłowych wyłącznie dyski oparte o pamięć Flash zamiast dysków talerzowych. Wynika to nie tylko z faktu, że dyski w komputerach przemysłowych nie muszą być aż tak pojemne – nie gromadzi się na nich dużej ilości materiału, a jedynie instaluje system i oprogramowanie sterujące – ale również z faktu, że tego typu pamięci są mniej podatne na czynniki zewnętrzne, a tym samym na uszkodzenia. Najdroższe i najbardziej pożądane komputery przemysłowe bazują jednak na podzespołach dedykowanych, jak również sterowane są przez dedykowane systemy operacyjne, które łączą w sobie wydajność i wygodę pracy operatora.

Podsumowując, jeżeli poszukujemy komputera do naszej firmy, to nie warto oszczędzać i decydować się na produkt dedykowany rozwiązaniom biurowym czy domowy. Będą to wyłącznie pozorne oszczędności, które mogą skutkować nie tylko szybkim uszkodzeniem komputera w warunkach pracy na hali przemysłowej, ale również przestojem pracy związanej z uszkodzeniem komputera sterującego pracą. Warto mieć ponadto na uwadze, że we współczesnych komputerach ogranicza się liczbę złącz zewnętrznych do minimum (najczęściej wyłącznie USB). Komputery przemysłowe zapewniają nam jednak inne podejście i możliwość podłączenia dedykowanych czujników i sterowników poprzez między innymi złącza RS-485, RS-232 czy FireWire i port równoległy.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here