Inwestowanie w niestabilnych czasach

Sytuacja makroekonomiczna ulega dynamicznym zmianom. Wraz z nimi zmieniają się perspektywy i nastroje wśród inwestorów indywidualnych oraz ich plany dotyczące np. oszczędzania na emeryturę. Ostatnio dynamicznie rosną obawy o wysoką inflację, co wymusza skierowanie posiadanych środków w stronę rynków finansowych. Jak zatem bezpiecznie chronić środki przed inflacją?

Inwestowanie pasywne – czyli dołącz do trendu, zamiast próbować go pokonać

Czy obawy o inflację okażą się słuszne, czy nie, pokaże najbliższa przyszłość. Jednak powszechne przeświadczenie o jej nadejściu powoduje, że sporo osób intensywnie poszukuje sposobów na inwestowanie swoich środków. Choć niektórzy zwracają się ku metalom szlachetnym czy nieruchomościom, to zdecydowana większość osób, którym zależy na przechowaniu swojego majątku, spogląda ku aktywom finansowym – nic dziwnego, mamy przecież za sobą wyjątkowo dobry rok, zwłaszcza na amerykańskich indeksach giełdowych. Poza tym, w odróżnieniu od nieruchomości, złota czy srebra, rynek finansowy zapewnia nieporównywalną płynność, co pozwala na uwolnienie zainwestowanych środków niemalże w każdej chwili.

Jednak samodzielne inwestowanie na rynkach finansowych (np. w akcje albo obligacje) nie jest łatwe, szczególnie dla osób niezaznajomionych z tym rynkiem. Dokonanie analizy fundamentalnej danej spółki, ocenę jej pozycji rynkowej, przepływów pieniężnych, sentymentu rynkowego i kilku innych parametrów może być dla początkującego (choć nie tylko) inwestora dość trudne. Na szczęście wcale nie musisz się na tym znać, by korzystać ze wzrostów na najpopularniejszych światowych indeksach. Rozwiązaniem są ETF’y, czyli fundusze pasywnie zarządzane, które dają Ci ekspozycję na wybrany indeks, segment rynku, a nawet na indeksy na całym świecie (np. All-World ETF). Zamiast więc poszukiwać pojedynczych spółek, możesz po prostu skorzystać z niezłych wzrostów, jakie historycznie zapewniają niemal wszystkie główne indeksy. Inwestowanie w ETF’y jest ponadto bardzo tanie (sprawdź np. ofertę Saxo Bank) i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Jak inwestować w ETF’y?

Zawsze idealnie jest kupować na dołkach i sprzedawać na górkach. w rzeczywistości nikomu się to nie udaje, więc nie ma co oczekiwać na sytuację idealną. Często najlepszą strategią okazuje się podzielenie posiadanych do zainwestowania środków na kilka transz i systematyczne dokupywanie w, z góry ustalonych okresach. Jeśli w międzyczasie przydały się korekta, to warto dołożyć kolejny pakiet, uśredniając cenę w dół. Wiele osób decyduje się na regularne odkładanie małej części dochodów w funduszu z myślą np. o przyszłej emeryturze. Takie rozwiązanie pozwala na zgromadzenie z czasem całkiem pokaźnego kapitału. Jednak niezależnie od obranej strategii z pewnością ETF’y to produkt, który warto wziąć pod uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here