Dlaczego opłaca się leasingować samochód

Leasing samochodu to najczęstsza forma finansowania środków trwałych, stosowana zarówno przez duże, średnie jak i mniejsze firmy. Jest to możliwość pozyskania auta, bez konieczności angażowania w całą transakcję wysokich środków własnych, dlatego aż 7 na 10 samochodów firmowych jest finansowanych w ten sposób. A swoją  opłacalnością i dużo większą prostotą w zakresie formalnym pokonują kredyt.

Na czym polega leasing aut?

Leasing polega na przekazaniu przez firmę zajmującą się leasingiem  pojazdu w użytkowanie na rzecz leasingobiorcy. Obie strony wiąże umowa, podpisywana na wcześniej ustalony okres (nie może być jednak krótszy niż 2 lata). Leasingobiorca co miesiąc uiszcza określoną zapłatę w formie rat, która składa się z części kapitałowej (czyli wartości pojazdu) oraz odsetkowej (marża dla firmy leasingowej). Po upłynięciu okresu umowy użytkownik może podjąć decyzję o wykupieniu samochodu za ustaloną wcześniej kwotę i tym samym stać się jego właścicielem, wybrać nowy model w ramach kolejnej umowy lub zwrócić auto do salonu. Sprawdź ciekawą ofertę leasingu aut marki Volkswagen na: https://kalkulator.vwbank.pl/vw_leasing.

Zalety leasingu auta

  1. Mało formalności

Za jedną z podstawowych cech, dzięki której leasing przeważa nad kredytem są dużo prostsze procedury. Na przedsiębiorcy nie ciąży obowiązek przedstawienia dokumentów finansowych. Zwłaszcza w sytuacji zadeklarowania wysokiej opłaty wstępnej, dla firmy leasingowej stanowi to wystarczający argument zabezpieczający przed niewypłacalnością leasingobiorcy.

Indywidualni klienci zwykle powinni przedstawić:

– wyciąg z rachunku bankowego stanowiący potwierdzenie uzyskanego wynagrodzenia z kilku ostatnich miesięcy,

– zaświadczenie o zatrudnieniu, ewentualnie kserokopia podpisanej umowy o pracę.

Natomiast od przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, firma leasingowa oczekuje:

– zaświadczenia o nadaniu NIP oraz REGON,

– umowy spółki (w przypadku spółki cywilnej).

  1. Możliwość wymiany pojazdu po określonym czasie użytkowania

Kolejną zaletą jest praktykowane przez wiele firm leasingowych umożliwienie wymiany auta po kilku latach na nowszy model. W przypadku zadowolenia ze współpracy z firmą, podpisanie nowej umowy na kolejne auto jest dużo korzystniejszą opcją niż szukanie innej firmy leasingowej. Dodatkowo oferta przygotowana dla długoletniego klienta może zawierać pewne dodatkowe udogodnienia.

  1. Przewidywalne koszty użytkowania pojazdu

Przedsiębiorca korzystający z leasingu, zobowiązuje się do ponoszenia wszystkich kosztów obsługi i ubezpieczenia samochodu we własnym zakresie. Dzięki temu znane są mu wszystkie koszty związane z użytkowaniem auta i to on jest podmiotem decyzyjnym w tej kwestii. Dzięki temu może w większości zaplanować nakłady finansowe związane z jazdą firmowymi samochodami.

  1. Korzyści podatkowe

Co miesiąc przedsiębiorca otrzymuje od firmy leasingowej fakturę na klienta, co po odliczeniu VAT może w całości zaksięgować jako koszt uzyskania przychodu. Oprócz rat leasingowych do takich kosztów można zaliczyć także opłatę wstępną, prowizje, a nawet wykup pojazdu po zakończeniu okresu umowy.

Jak sprawdzić, czy leasing się opłaca?

Zgodnie z obowiązującym prawem, taka forma finansowania może być zastosowana do aut osobowych, których wartość nie przekracza granicy: 150 tysięcy złotych dla aut spalinowych i hybrydowych albo  225 tysięcy złotych w przypadku aut elektrycznych. Najczęściej wartość samochodów leasingowych to kwota około 100 tysięcy złotych. Dlatego większość osób (zarówno klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców) może pozwolić sobie na takie rozwiązanie i w całości zaliczyć te wydatki do kosztów prowadzenia działalności.  By jednak sprawdzić dokładną wartość auta, na którą możemy sobie pozwolić mieszcząc się w wyznaczonym limicie i w efekcie podpisać najkorzystniejszą dla przedsiębiorców umowę, warto wykorzystać kalkulator leasingu na https://www.vwfs.pl/. Po wprowadzeniu długości okresu umowy, wysokości opłaty wstępnej w formie procentowej oraz rocznego limitu kilometrów, kalkulator wylicza miesięczną ratę i prezentuje dostępne w ofercie samochody. Przygotowany raport jest możliwy do pobrania w formie pdf.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here