Ceny transferowe - czym są?

Często czytając przeróżne artykuły albo pracując w większych firmach czy korporacjach spotykamy się z pojęciem cen transferowych. Przez niektórych są one nazywane dość pozytywnie, inni zaś wypowiadają się o nich w bardzo negatywny sposób. Gdzie jednak leży prawda? Czym są w ogóle te ceny transferowe?

Ceny transferowe – podstawowe informacje

Otóż ceny transferowe nazywane są inaczej transakcyjnymi. Odnoszą się one do cen stosowanych w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Pytanie teraz powstaje zasadnicze, czym są podmioty powiązane. Otóż generalnie nie jest łatwo określić krótko te podmioty. Zasadniczo jednak pomiędzy dwoma placówkami muszą istnieć powiązania – pod kątem zarządu, rodziny, interesów itp. W efekcie za podmioty powiązane możemy wziąć naprawdę wiele firm nawet dość luźno powiązanych – mogą to być dwie filie, mieć osobę wspólną w zarządzie itp.

Ceny transferowe – zagadnienia opodatkowania

Wróćmy jednak do zagadnienia cen transferowych. Interesujące jest ono przede wszystkim pod tym kątem, że można nawet dość sporo zarobić na takich cenach, nawet nie naginając w żaden sposób prawa. Otóż bowiem najczęściej w dwóch krajach albo pomiędzy dwoma firmami mogą być różne ceny danych produktów i różne opodatkowania. W efekcie cena transakcyjna może być tak skorelowana z marżą oraz z podatkami, że w efekcie obydwie strony mogą na tym dobrze zarobić.

Kontrowersje wokół cen transferowych

Dlaczego zatem wiele osób wypowiada się dość negatywnie o cenach transferowych? Otóż dla wielu firm znajdujących się na pograniczu prawa, jest to doskonały sposób na pranie brudnych pieniędzy albo po prostu na ominięcie opodatkowania. Tym bardziej, że duże pole do popisu daje kwota, która musi być w transakcji albo jako roczne dochody firmy, powyżej której istnieje obowiązek posiadania stosownej dokumentacji podatkowej. Otóż jest to odpowiednio 50 tysięcy dla pojedynczej transakcji albo 2 miliony dla rocznych dochodów. Oczywiście w euro. Warto zatem zauważyć, że w przypadku powyższych kwot dość dużo jest możliwości, że Urząd nie zauważy drobnej transakcji. Niemniej jednak należy wiedzieć także, że Urzędy Skarbowe bacznie przyglądają się korzyściom finansowym powstałym w wyniku transakcji między firmami powiązanymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here